Seminarium: Ägarskifte i ditt företag – så funkar det!

Börjar
2025-03-31 | 13:00
Slutar
2025-03-31 | 16:30
Plats
Skeppet, 1 a, Tullhusgatan 1A, 652 09 Karlstad, Sverige
Näringslivet står inför en stor generationsväxling och ett stort antal ägarskiften under kommande år.
Seminariet ”Generationsväxling eller ägarskifte i ditt företag – så funkar det!” vänder sig till dig som funderar på, eller vill börja planera för, ägarskifte eller generationsväxling.
Almi, Företagarna och Svenskt Näringsliv vill därför gemensamt önska dig välkommen till en halvdag om generationsväxling och ägarskifte i ditt företag, som tar dig från tanke till handling.
Ni kommer att få lyssna till Anders Ydstedt - entreprenör, rådgivare, författare till flera böcker om ägarskifte och uppskattad föredragshållare som har lång erfarenhet av ägar- och generationsskiften. Anders kommer berätta om hur du hur på bästa sätt förbereder ägarskiftet, tar itu med skattefrågorna, får till en korrekt värdering och den egna mentala processen innan, under och efter skiftet.
Du kommer även få information om finansieringsfrågor vid ett ägar- eller generationsskifte, samt lyssna till företagare som genomfört ägar- eller generationsskiften och som delar med sig av sina bästa tips och lärdomar.
Du får under dagen veta vad du behöver tänka inför ditt ägar- och generationsskifte, lyssna till hur andra lokala företag från olika branscher gjort, få en inblick kring finansieringsfrågor av Almi och vad som lockar en köpare att träffa andra företagare som står inför ägar- eller generationsskifte och dela erfarenheter
Samarbetspartner


Svenskt Näringsliv
Arrangeras av
