För att funktionen du försöker använda ska fungera korrekt behöver du uppdatera ditt samtycke. Du kan alltid ändra dig genom att klicka på Cookieinställningar i sidfoten.

podcast news play företagaren I media förmån faq
Nyheter

Jul, jul strålande jul..

Publicerad 20 dec 2023
Julhälsning från Företagarna Linköping

Så står den åter inför dörren. Julen 2023 och visst är känslorna inför julens vara eller inte vara lite blandade med tanke på hur det ser ut i vår värld. Vi kan åter igen konstatera att fred på jorden inte kommer att bli verklighet i år heller. Vi har ett år som präglats mycket av kriget i Ukraina och alla dess konsekvenser som det medför, men framförallt mänskligt lidande givetvis.

Det är även tufft för flera av våra företag med högre inköpskostnader, sämre marginaler samt i visa fall lägre efterfrågan.
Trots oro och motgångar är våra företagare oftast positiva och riktiga problemlösare som tur är! Att som företagare vara uthållig och hitta lösningar är självklart och vi hoppas att ditt medlemskap I Företagarna kan hjälpa till, och Du ditt engagemang i Företagarna gör verkligen skillnad.

Vad det gäller Företagarna Linköping kan vi konstatera att vi åter igen har en ökad medlemstillväxt och vi fortsätter framgångsrikt samverka med andra nätverk i Linköping. Vi hade för andra året i rad ett fantastiskt Å-mingel i våras där vi delade ut Årets Företagare samt Årets Unga Företagare. Vår ”unga finalist" Fredrik Präntare tog sig sedan hela vägen till riksfinalen, och hamnade där på en hedrande 3:e plats.

Vi har vidare fortsatt att genomföra vårt populära gående återkommande frukostevent ”Mötionera” med tema hälsa & hållbarhet. Vi har under året deltagit i Linköpings näringslivsråd och försöker där påverka våra politiker och tjänstemän att förenkla och göra Linköping till en ännu bättre företagarkommun. Under hösten bjöd vi in till Innovativ upphandling i Stadshuset och bjöd på tårtkalas och vi har i slutet på året startat upp vårt nya koncept ”Mer Affärer med Företagarna”, en ypperlig möjlighet att göra riktig business mellan våra medlemmar m. fl.

Digitalt har vi fortsatt öka vår närvaro på sociala medier, både Facebook och Instagram samt en växande skara följare på LinkedIn, se till att följa oss där under ”Företagarna Linköping”

”Företagarna i Linköping ska skapa förutsättningar för att starta, driva, utveckla och äga företag i Linköping och Sverige. Vårt arbete är att verka för att företagande, företagarens rättigheter och bidra till ett klimat som gör det lätt och attraktivt att driva företag

Vår målbild är att vi ska vara den självklara samarbetspartnern för ett nystartat företag eller en etablerad företagare som vill möta ett stort nätverk av oliktänkande entreprenörer. Med ett gemensamt mål – att utveckla Linköpings företagsamhet, både för sig själva och för Linköping som kommun”

Nytt år nya möjligheter – vi ser fram emot att ses 2024!
Vi ska fortsätta vårt uppdrag att verka för ett bra företagsklimat i vår kommun och ser fram emot att växa ytterligare.
Tillsammans gör vi skillnad!
Håll utkik på vår sida Företagarna och våra sociala medier, vad som händer hos oss.

Årets Företagare 2024 - du kan redan nominera den person som du tycker förtjänar att ta hem det prestigefyllda priset Årets Företagare & Årets Unga Företagare i Linköping
Nominera din Företagarhjälte>>

Till sist!

Kolla in våra kommande event till höger eller längre ner på sidan om du läser via en mobil eller surfplatta.

Nu ser vi fram emot glöggdoftande helger, förhoppningsvis också lite ledighet, samt ett gott slut och ett gott nytt år.

God Jul och Gott Nytt År!


Styrelsen Företagarna Linköping
genom Anders Björck, ordförande

Taggar
Fler nyheter från Företagarna