För att funktionen du försöker använda ska fungera korrekt behöver du uppdatera ditt samtycke. Du kan alltid ändra dig genom att klicka på Cookieinställningar i sidfoten.

podcast news play företagaren I media förmån faq
Nyheter

Missa inte nya reglerna för företag - och nya riktlinjer för ARN

Publicerad 8 jan 2016
Vid årsskiftet fick konsumenter helt nya rättigheter mot företag. Flera förändringar rör företag. Bland annat blir de skyldiga att informera konsumenter om att de kan vända sig till ARN.
Nya regler för företag. Foto: Pixabay

Det handlar bland annat om att värdegränsen har sänkts för tvister som rör elektronik och flyg-, tåg-, båt- och busspassagerares rättigheter, berättar sajten Dagens Juridik. Och om att konsumenter får längre tid på sig att skicka in en anmälan till Allmänna Reklamationsnämnden, ARN – istället för sex månader gäller nu ett år.

Nya regler för företagare

Också företagare har fått nya regler att rätta sig efter. Här är förändringarna för företag i korthet, enligt Dagens juridik:

  • Om ett företag inte godtar en reklamation är företaget skyldigt att informera konsumenten om dels ARN:s (eller en godkänd branschnämnds) webbadress och postadress, dels om företaget tänker medverka i tvistlösningsförfarandet eller inte. 
  • ARN kan pröva tvisten även om företaget informerar konsumenten eller ARN om att det inte kommer att medverka i tvistlösningsförfarandet
  • Företag som sysslar med e-handel och finns inom EUmåste ha en länk till EU-kommissionens hemsida på sin webbplats. Hemsidan ska ge konsumenter och företag en ingång för prövning av tvister som uppstått vid gränsöverskridande e-handel. Konsumenter ska kunna lämna in klagomål på alla officiella EU-språk.

 

Taggar
Riks Nyhet
Fler nyheter från Företagarna