För att funktionen du försöker använda ska fungera korrekt behöver du uppdatera ditt samtycke. Du kan alltid ändra dig genom att klicka på Cookieinställningar i sidfoten.

podcast news play företagaren I media förmån faq
Nyheter

Förbättra elmarknaden tar tid – sänk elskatten

Publicerad 24 apr 2025
Elmarknadsutredningens förslag går i rätt riktning, men tar tid att genomföra. Redan nu kan dock regeringen sänka elskatten.

Blytunga elräkningar och regeringsuppmaningar om att spara på strömmen – ja till och med varningar om att det inte gick att utesluta driftsavbrott. Under krisen 2021–2022 kunde man lätt misströsta över tillståndet i elförsörjningen. Men Sverige har ett väldigt gott utgångsläge för att framtidssäkra elmarknaden, trots utmaningarna. Det sade den särskilda utredaren Bo Diczfalusy som på torsdagen överlämnade Elmarknadsutredningens betänkande till energi- och näringsminister Ebba Busch. 

Ju bättre fungerande elmarknad, desto bättre förutsättningar för att elförsörjningen ska hålla måttet. 

– Elmarknaden är ju på många sätt vårt viktigaste verktyg för att uppnå de energipolitiska målen samt att både stärka och framtidssäkra Sveriges elförsörjning, sade Ebba Busch på pressträffen.  

Elmarknadsutredningen lämnar en lång rad förslag som handlar om att förtydliga systemansvaret, höja leveranssäkerheten och göra de långsiktiga förutsättningarna för att planera ny elproduktion gynnsammare.  

André Nilsson, Företagarnas nya samhällspolitiska expert med ansvar för miljö, klimat och energi, välkomnar utredningens förslag, men betonar att det kommer att ta lång tid innan förslagen – om de genomförs – får effekt.  

– Det saknas åtgärder för att få till ny elproduktion i närtid. Företagen i södra Sverige riskerar fortsatt höga priser och stor osäkerhet under lång tid framöver, säger han. 

Under pressträffen liknade Bo Diczfalusy betänkandet vid en gammaldags telefonkatalog eftersom den är så omfångsrik och Ebba Busch kallade den flera gånger för en stadig pjäs som hon länge sett fram emot. Men det behövs enligt Företagarna även åtgärder här och nu.  

Regeringspartierna gick till val på att sänka elskatten – i stället har den höjts. 

Så har regeringen höjt elskatten

– För att svenska företag ska kunna leda den gröna omställningen krävs stabil och prissäker el i närtid. Då behöver tillståndsprocesser för energiproduktion kortas ned och elskatten sänkas, säger André Nilsson. 

Taggar
Fler nyheter från Företagarna