Fullsatt på dagens Företagslunch!

Inte trodde vi att intresset skulle vara så stort för dagens företagslunch hos Classicum. Så roligt och självklart skulle vi se till att alla fick plats.
Segers Mat som stod för lunchen fick en rejäl utmaning när 60 företagare kom för att nätverka och lyssna till Elina Nilsson från Identieit som gav oss matnyttiga tips om sociala medier och Peter Säll, VD för Kabbars Trädgård som berättade om företaget och också bjöd in till ett besök.
Temat för lunchen var sociala medier och några spaningar från föreläsningen....
Vad blir du själv intresserad av i sociala medier?
Det är en bra utgångspunkt när du gör dina inlägg. Tänk på att utbilda och inspirera snarare än presentera.
Fokusera på den nytta din produkt eller tjänst bidrar till för mottagaren istället för att berätta om själva produkten/tjänsten.
Utgå ifrån din målgrupp när du väljer kanaler, du behöver inte vara överallt.
Gärna rörligt material som oftast har en lite längre livslängd.
Lunchen avslutades med ett studiebesök hos Kabbarps Trädgård, granne med Classicum. Här odlar man olika sorters färska kryddor på 10000 kvm odlingsyta och producerar ca 2 miljoner kryddor/år, merparten säljs till ICA och Coop.
Utbudet man erbjuder är störst i Sverige med upp till 25 olika sorters färska kryddor jämfört med konkurrenterna som har ett utbud på ca 10-12. Det innebär att många bättre restauranger vänder sig till Kabbarps Trädgård när man vill ha lite ovanliga färska kryddor.
Så sammanfattningsvis en inspirerande lunch med god mat, kaffe, kaka och en liten goodiebag att ta med hem.
Här lite fler bilder från dagens lunch.