Förtroendemannautbildning

Utbildningen hölls på Kämpasten i Sigtuna. Torsdagen började med en god lunch där vi fick chansen att träffa och lära känna förtroendevalda i andra föreningar. Därefter var det dags för att lyssna på det första fördraget om att Vi gör skillnad. Fördraget hölls av Patrik Nilsson som är Chef på Företagarnas avdelning Politik Analys och Opinion (PAO).
Efter lite kaffe fick vi lyssna på Företagarnas marknadsvariga, Caroline Antonsson som pratade om sociala medier och marknadsföring. Den första utbildningsdagen avslutades senare med en gemensam middag.
Efter en god natts sömn och frukost var redo för grupparbete och brainstorming. Det har varit en riktigt rolig och väldigt lärorik utbildning. Vi rekommenderar alla att gå en förtroendemannautbildning. Man lär sig otroligt mycket och man får även chansen att träffa andra förtroendevalda och utbyta idéer!
Hälsningar,
Företagarna Lidingö - styrelsen